Appalachian Underground Corrosion Short Course
Register button Online Grades button
Maps and directions button NACE button
FAQ button Full Course button


AWARDS

ANGELA DURHAM AWARD   |   COLONEL COX AWARD   |   OUTSTANDING STUDENT AWARD


Angela Durham Distinguished Service Award

The Appalachian Underground Corrosion Short Course's Angela Durham Award was established to honor Angela Durham, the longtime AUCSC Secretary/Treasurer who retired in 2007. The purpose of the award is to recognize an individual for outstanding contributions to the Short Course.

2017 - Mark E. Linville, Dominion Transmission Inc.

2016 - John Otto, Williams Pipeline, Laurel Mountains Midstream

2015 - Royce J. Watts, West Virginia University

2014 - Jim Utley, Denso North America, Inc

2013 - John Block, Southern Cross Pipeline Integrity

2012 - Dan Weibl, EQT Midstream

2011 - Dick Reeves, Tapecoat

2010 - Tom Williams, New England CP

2009 - Dan Fanciullacci, Equitable Gas

2008 - David Cope, Washington Gas

2007 - Angela Durham, WVU

Back to Top

 


Colonel George C. Cox Outstanding Award

The AUCSC's Colonel George C. Cox Outstanding Award is given in recognition of an individual's public contributions to underground corrosion engineering. Such contributions might consist of a plan, design, program, development, or improvement of a method, apparatus, or material by which the control of underground corrosion is facilitated or made economical. The Award is named for Colonel George C. Cox, a pioneer in the development of AUCSC and in underground corrosion work.

2017 - Richard B. Eckert
2016 - Oliver Moghissi
2015 - Frank J. Ansuini
2014 - Henry Tachick
2013 - Robert Gummow
2012 - John Wagner
2011 - Jeff Didas
2010 - Mehrooz Zamanzadeh
2009 - Neil Thompson
2008 - Kevin Parker
2007 - Michael Szeliga
2006 - Jim Burns
2005 - Keith McGill
2004 - Thomas B. Williams
2003 - Walter J. Young
2002 - Thomas J. Cronen
2001 - Darrel D. Byerley
2000 - William F. Gundaker
1999 - Frank E. Rizzo

1998 - David E. Krause
1997 - N. Dennis Burke
1996 - Kevin C. Garrity
1995 - John B. Vrable
1994 - James B. Bushman
1993 - Dewey E. Miller
1992 - Ted Kennedy, Jr.
1991 - Jack H. Royston
1990 - Edward J. Ondak
1989 - John W. Haught
1988 - Orville W. Zastrow
1987 - Joe F. Tatum
1986 - George W. Kurr
1985 - William T. Bryan
1984 - Charles C. Stoneking

1983 - Richard B. Diffenderfer
1982 - William R. Lambert
1981 - Richard L. Seifert
1980 - Harry E. Kroon
1979 - George F. Orr
1978 - John H. Fitzgerald III
1977 - Bernard Husock
1976 - D. A. Tefankjian
1975 - E.K. Benson
1974 - L.S. Van Delinder
1973 - A.W. Sam Peabody
1972 - Art Erickson
1971 - Frank E. Costanzo
1970 - M.C. Miller

 

Back to Top


Sam Peabody Outstanding Student Award

The Sam Peabody Outstanding Student Award is given in recognition of a student’s accomplishments at AUCSC. To be eligible for this award, a candidate must have accumulated the highest combined total scores on the AUCSC Basic, Intermediate, and Advanced tests during the preceding three Short Courses.

AUCSC Outstanding Students

2016 - Tyler Conley, Markwest Energy Partners
2015 - Brian Crawford, National Fuel
2014 - Thomas Upshaw, Washington Gas
2013 - Michael Grafton, Peoples Gas, and Scott Williams, National Fuel
2012 - Jason Ferguson, Consumers Energy
2011 - Randy Buitendorp, Consumers Energy, David Goad, Mountaineer Gas Company and Mark Hall, Columbia Gas of Ohio
2010 - Dan Ilich, Equitable Gas
2009 - Tim Reeves, Conoco Phillips
2008 - Lewis Davis, Columbia Gas Transmission
2007 - Richard (Dickey) Scott, Corrpro
2006 - Eric Lamain, Region of Durham, Canada
2005 - James J. Kulczyk, National Fuel Gas Company
2004 - John Soncrant, Columbia Gas of Ohio, Inc.
2003 - Dave Bleicher, Consumers Energy and Steven D. Horvath, NYSEG
2002 - Brad Stuck, Columbia Gas of Kentucky
2001 - John Harvey, West View Water Authority
2000 - Dean Parsons, MSES Consultants, Inc.
1999 - Thomas E. Ricci, NYSEG
1998 - Timothy Jenkins, Columbia Gas of Ohio and Roxanne Peskey, Consumers Energy
1997 - Allan C. Ulrick and Cheryl Sheaks, West Ohio Gas Division
1996 - Edward Post, Jr., NYSEG
1995 - Harold Dougherty, Virginia Natural Gas
1994 - Craig Carte, Columbia Gas Transmission Corp.
1993 - Duane Browning, CNG Transmission Corp.
1992 - Timothy Whitesell, Commonwealth Gas Services
1991 - Kurt Schweitzer, Buckeye Pipe Line Company
1990 - Mark Linville, CNG Transmission Corp.
1989 - William B. Shukis, Colonial Pipeline Co.
1988 - Mickey Dietz, Columbia Gas Transmission Corp.
1987 - Richard Allen Lewis, Washington Suburban Sanitary Commission
1986 - James W. Webb, Columbia Gas Transmission Corp.
1985 - Jeannine Mongeau Geiger, (employer unknown)

Back to Top